Reklama

Rezydencja arcybiskupów lwowskich odzyska blask

Zabytkowa rezydencja arcybiskupów lwowskich, w której mieści się też kuria, zostanie odnowiona do 2012 roku, na obchody 600-lecia archidiecezji; obiecał w nich uczestniczyć papież Benedykt XVI - zapowiedział w poniedziałek w Kielcach abp Mieczysław Mokrzycki.

Reklama

Metropolita lwowski obrządku łacińskiego, były wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II, otworzył w poniedziałek w Kielcach XI Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo.

Barokowa rezydencja arcybiskupia we Lwowie - przekształcona ze starszej budowli w 1634 roku - to jedyny budynek, który tamtejszy Kościół katolicki otrzymał od władz państwowych z Kijowa po upadku komunizmu. Jej remont rozpoczął się w zeszłym roku i ma objąć prace od fundamentów po dach. Stanowi wielkie wyzwanie dla miejscowych katolików, ponieważ "papież Benedykt XVI obiecał wziąć udział w obchodach 600-lecia archidiecezji lwowskiej w 2012 roku" - powiedział abp Mokrzycki na konferencji prasowej w Kielcach.

Dodał, że w liczącej 130 parafii i 305 kościołów archidiecezji lwowskiej wiele zabytkowych świątyń popada w ruinę, ponieważ wspólnoty wiernych są nieliczne - kilkudziesięcioosobowe - i ubogie. Z tych względów, ratowanie kościołów - "które na tamtych ziemiach zawsze kojarzą się z polskością" - ogranicza się w wielu miejscach do naprawy dachów i odwodnienia terenu w celu osuszenia murów.

Metropolita lwowski wyraził wdzięczność polskiemu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pomoc w odnowie zabytkowej katedry we Lwowie. Jak poinformował, po zakończeniu renowacji głównego ołtarza, prace restauracyjne koncentrują się obecnie przy ołtarzu w kaplicy Wiśniowieckich.

Otwierając SacroExpo abp Mokrzycki podkreślił, że wystawa ta prezentuje "szerokie spojrzenie na rzeczywistość duchową, poprzez ukazanie tego, co ją dziś wyraża, a także przez dialog o tym".

"W rzeczywistości zamykania wielu kościołów na Zachodzie Europy, desakralizacji miejsc świętych, handlu tym, co stanowiło ich wyposażenie, cieszy fakt, że są ludzie dobrej woli, którzy w trosce o miejsca sakralne i rzeczy poświęcone na chwałę Bogu, znajdują siły, poświęcają czas i dzielą się myślą o ratowaniu dziedzictwa duchowego oraz tworzeniu nowego" - podkreślił hierarcha.

Odnosząc się do tematyki konferencji architektów, muzealników i konserwatorów dzieł sztuki - która towarzyszy SacroExpo - arcybiskup ocenił, że spotkania te są dobrą propozycją do "pochylenia się nad odbiorem i przekazem wartości duchowych w dzisiejszym świecie, w którym kultura duchowa wydaje się być mniej zrozumiana i doceniana".

W XI SacroExpo w Kielcach uczestniczy rekordowa liczba ponad 300 wystawców z 16 krajów. Prezentują oni ofertę handlową dla miejsc kultu religijnego oraz wymieniają poglądy i doświadczenia na temat kształtowania wnętrz kościołów. Nową propozycją organizatora imprezy - Targów Kielce - w jej dotychczasowej formule jest Expositio - salon nowych technologii dla muzeów, konserwacji zabytków i dziedzictwa narodowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
7°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
8°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama